על מה כדאי לחשוב כשמנסחים חוזה לבניית אתר וורדפרס

נקודות שכדאי לקחת בחשבון כאשר מתחילים מערכת יחסים עסקית עם לקוח חדש וכשמנסחים חוזה לבניית אתר וורדפרס

על מה כדאי לחשוב כשמנסים חוזה לבניית אתר וורדפרס לבנות אתרים ולנהל עסק הם שני דברים שונים. החלקים היצירתיים של העבודה הם רק היבט אחד. השני הוא הפעילות העסקית שמאחרי הקלעים. ואחד העניינים העיקריים עם החלק העסקי הזה הוא שעליך להתמודד עם לקוחות. לקוחות לעתים קרובות אינם מודעים לסוג ולמידת העבודה הנדרשת כדי לגרום לאתר שלהם לקום לחיים. חוסר הבנות יכולות בקלות רבה להיווצר סביב הנושא של על מה בדיוק הם משלמים לנו. לכן מועיל לדעת מה לקחת בחשבון כאשר עורכים חוזה, וכזה המותאם ספציפית לבנייה ופיתוח של אתר וורדפרס.

חוזה טוב לא רק עוזר ליידע לקוחות לגבי השירותים אותם כספם קונה (מאחר ודבר זה יכול להיות מעורפל לעתים בעולם פיתוח האתרים), אלא גם עוזר להגן עלינו המפתחים, מפני תביעות (במקרה הגרוע ביותר) או סתם תקשורות לקויות עם הלקוח שמוציאות את הרוח מהמפרשים וגורמות למרירות. אם הוא ערוך נכון, חוזה יכול לעזור בלבסס גבולות נוחים ובריאים ששומרים על איכות התקשורת בין הצדדים לאורך זמן.

מאמר זה איננו מיועד לשמש כייעוץ חוקי, בשביל זה צריך עורך דין. הוא בפשטות מכוון להעלות נושאים שמפתח עשוי לרצות להביא בחשבון כאשר הוא מחליט מה להכניס או לא להכניס בחוזה פיתוח אתר וורדפרס.

1. זכויות הלקוח

חוזים יכולים להיות דבר מאיים לעיתים, לכן זו אפשרות טובה להכניס את זכויות הלקוח בנוסף לזכויותינו. מחווה נאה של רצון טוב יכולה לשפר ולשדרג את התקשורת והאמון בינינו מהשלב הראשון. הדוגמה הפשוטה ביותר לכך, היא בתחום של תנאי התשלום. ליידע את הלקוחות שהם לא חייבים לך תשלום עבור אחוז X מהפרויקט עד שתנאי Y מתקיים. כך הם יודעים על מה הם משלמים, ושלא כל הסיכון הוא שלהם בלבד.

2. זכויות יוצרים

זהו נושא מורכב עם יותר מידי פרטים שצריך לדעת, לגבי מה מותר ומה אסור בכל מצב נתון. והתנאים גם עשויים להשתנות בתלוי בארץ. ואולם, אפשר להחליט מראש אילו זכויות אתה מעוניין לשמור לגבי העבודה שלך, לדעת אילו זכויות אינך יכול לשמור, ואילו זכויות אתה מעוניין למסור ללקוח. האם הלקוח שלך יהיה הבעלים של כל קבצי ה-.psd שלך, לאחר שסיימת לבנות את האתר? האם הם יוכלו לשנות קבצים או לשלוח אותם למעצב אחר שיעבוד איתם בשלב מאוחר יותר?

אם אתה מעצב קוד מיוחד למשהו של מישהו, האם אתה שומר על הזכות לקחת תשלום על הקוד שלך גם מלקוחות אחרים, אם תרצה, או שהקוד הזה שייך באופן מוחלט ללקוח?

האם מותר לך לקבוע את עצמך כיוצר ומחבר של העבודה על האתר שאותו בנית, או שזכות זו תינתן ללקוח? במקרים מסוימים זה

עשוי להיות עניין של העדפות ופשרות ולא עניין חוקי. אבל לא מזיק לציין זאת במסמך בהיר ופשוט.

אם אתה שוכר קבלני משנה, כיצד התנאים שלהם משתלבים בהסכם שלך עם הלקוח? ייתכן שיהיה הכרחי להכניס את זכויותיהם לתוך החוזה שלך ולהעביר זאת ללקוח.

ולבסוף, אולי חשוב מכל, מה אם הלקוח, בלא ידיעתך, שולח לך חומרים או גרפיקות המוגנות בזכויות יוצרים להעלות לאתר שלהם במהלך הפיתוח. בתור איש מקצוע, לא תרצה למצוא את עצמך במצב הזה. צריך להיות ברור שאתה אינך אחראי לבעיות של הפרת זכויות יוצרים הנגרמות כתוצאה מחוסר מחקר מספק של הלקוח או חוסר מודעותו לנושא זה. למעשה, ההסכם שלך יכול להבהיר שהלקוח לא יכול לשלוח לך שום חומרים מוגנים משום סוג, להעלאה לאתר שלהם.

3. הבהרת שיטת הפיתוח

פיתוח בוורדפרס הוא ברכה וקללה גם יחד. הברכה היא שיש לנו גישה לאלפי פלאגינים ומטעמי קוד פתוח העושים את מלאכתנו קלה ומהירה יותר. הקללה היא שאותם מטעמים באו ממקורות שונים, יוצרים שונים. כשאנחנו משלבים אותם, הם עשויים שלא להשתלב באופן חלק. ובנוסף, הם עשויים לעבוד באופן מושלם בזמן השקת האתר, אולם יכולים להתחיל לזייף ולהתפרק כאשר התוכנות מתעדכנות בגרסאות חדשות.

העובדה שאנחנו עומדים להשתמש במערכת מאיכות גבוהה כמו וורדפרס, עם כל ההטבות שלה, יכולה להיות כתובה בחוזה, יחד עם הסיכונים שבשימוש במערכת כזו. הלקוח יכול להיות ערוך ומוכן לכך שדברים עשויים להשתבש קלות בעתיד, אך גם לקבל את המידע שהיתרונות עולים בהרבה על החסרונות.

דרך אחת לנסח זאת היא להבהיר שאנחנו איננו מוכרים תוכנה ללקוח, אלא שירות של הרכבה יחד של תוכנות קיימות שיהפכו לאתר שלו. הרעיון הוא להפריך מראש את הרעיון שעשוי לעלות אצל הלקוח שאתה הוא היוצר של וורדפרס וכל התוספים שלו, ולהראות כי אתה פשוט מנצל את זמינותן של תוכנות קיימות, ומנצל את זמנך ומומחיותך כדי לעשות זאת בשבילו. הדבר חוסך ללקוח שלך מאות או אלפי שקלים שאותם היה מוציא על אתר שנבנה מאפס. בקיצור, אתה לא בדיוק מוכר מוצר, אלא זמן ומומחיות בשימוש במוצר קיים.

אחרת, הלקוח שלעתים איננו יודע דבר אודות תכנות, רק עומד לדעת שמשהו שאתה יצרת לא עובד. "הדבר שלך שבור" הם יגידו לך. וכל מה שתגיד בנקודה זו עלול להישמע כמו תירוץ. אתה אולי יודע שזו איזו שגיאה של יוצר פלאגין כלשהו, ולא אשמתך. אבל אתה עומד להשקיע שעות באיתור הבעיה ותיקונה. לזמנך יש ערך. זהו המטבע העיקרי שלך בתור פרילנסר. אם אתה עומד להשקיע בתיקון של משהו שבור, אתה זכאי לקבל על כך תשלום (אם זו לא אשמתך).

4. תמיכה בדפדפנים ובמכשירים שונים

חלק מהאנשים משתמשים בדפדפנים ישנים או בכאלה שאינם מתאימים עצמם לסטנדרטים הקיימים ברשת. כמעט בלתי אפשרי (או בכל אופן, מרגיז) לספק תמיכה טכנית במקרים אלו. ייתכן שתרצה ליידע את הלקוח שלך לגבי טווח המחויבות שלך לספק תמיכה לאתר שלו כך שייראה טוב על דפדפנים שונים או עתידיים.

נדמיין לרגע איך ייראו הרשת והמכשירים השונים בתוך שישה חודשים, תוך שנה, או שנתיים. עם יציאת תצוגת רטינה HD, הגרפיקות שיצרנו לרשת לפני שנה או שנתיים אינן עדכניות יותר (הן יוצאות מפוקסלות). היזכרו לרגע בזמן שבו Adobe Flash היה בשימוש נרחב, וכמה מהר שיטה זו עפה מהחלון כשיצא האייפון. האם תספקו את התמיכה לשינויים העתידיים שידרשו כדי להתאים את האתר לטכנולוגיה החדשה?

5. העברת תכנים ומגבלות התקנה

עיצוב תוכן דורש זמן רב. אפילו עם שימוש בעורך WYSIWYG של וורדפרס. זה לא תמיד עניין פשוט של קופי פייסט. אם אכפת לנו איך שהאתר שלנו נראה, אנחנו עומדים לבלות דקות יקרות בסידור ויישור תמונות, וסידור תגיות הכותרות כך שיהיו בדיוק איך שהן אמורות להיות. אם אכפת לנו מהקוד של האתר, אנחנו גם נצטרך להפוך את התגיות וורד שלנו כדי שיתאימו למבנה המותאם ל-5HTML של וורדפרס. בנוסף, יש העלאת תמונות שהינו דורשני בזמן, והלקוח בוודאי לא יטרח או יידע מספיק, כדי לשנות מראש את הגודל של התמונה ברוחב 5000 הפיקסלים שהוא שולח לנו. אם אתה גם צריך להכין לו סליידר תמונות ועוד מהדברים שעושים אתר, ייתכן שתרצה לשים מגבלות על בדיוק כמה מכל זה אתה הולך לעשות. הרי בסופו של דבר אמורה להיות שם מערכת לניהול אתר שתהיה ידידותית ללקוח.

זו טעות לחשוב שהלקוח שלי יידע פתאום בדיוק מה הוא צריך לעשות כדי להעלות את התוכן שלו לרשת. אולי אני לא מצפה לקבל מהם אלפי דפים. אבל דרישות תוכן עשויות להיות מפתיעות, ואם לא ברור מראש כמה מהעבודה אני הולך לעשות בעניין הזה, הלקוח עשוי לבוא בטענה די מבוססת שאתר הוא לא באמת אתר עד שיש בו תוכן. ואז יש סיכוי מסוים למצוא את עצמך פשוט עושה זאת ומתמרמר.

אז אפשרי לקחת זאת בחשבון עבור החוזה: האם אתה מוכן להעלות 1000 תמונות ולעצב 300 דפים, ולהבין איזו תמונה הולכת באיזה דף? האם תעלה סרטוני יוטיוב? אם זה אתר מסחרי, האם תתקין מוצרים ב-50 ואריאציות, כל אחת עם המחיר והמספר הסידורי שלה? ומה עם שגיאות כתיב בתוכן שנכתב על ידי הלקוח. האם אתה עומד לתקן גם אותן? אם אתה עומד להתקין את כל התוכן ללא כל תנאים, כדאי לקחת בחשבון את הערך של זה. כמה שאתה משקיע יותר זמן על פרויקט נתון, ככה אתה מרוויח פחות. בסופו של דבר אתה עשוי להפסיד כסף כדי לספק את צרכי התוכן של הלקוח שלך. או, שאפשר לציין בדיוק בחוזה כמה עבודה הולכת להיות מושקעת בשביל המחיר הנקוב. ניתן לפרט לגבי:

  • כמות הדפים המדויקת שאתה הולך להתקין
  • כמה קטגוריות בלוג אתה תיצור
  • כמות התמונות שתעלה
  • כמות המצגות שתיצור
  • כמות הסרטונים שתעלה
  • משימות קידום אתרים מדויקות שאתה עומד לעשות (אם בכלל)

אם אתה מכין טפסי רשת, גם זה לוקח זמן, בעיקר לעסקים שדרוש להירשם אליהם. אפשר לציין בחוזה כמה טפסים וכמה שדות בכל טופס כלולים במחיר. אם נדרשת עבודה נוספת, תוכל לציין כמה אתה לוקח על כך.

6. תיקונים

זהו סעיף פשוט מאוד. הוא קובע כמה פעמים לקוח יכול לבקש ממך לבצע תיקונים ושינויים. אם לא תגיעו לסיכום מראש בנוגע לכך, אתה עלול למצוא את עצמך עם כמה תריסרי מיילים המבקשים ממך לשנות דברים פעוטים פה ושם, שיידרשו ממך לעשות את העבודה מחדש ללא הרף.

מלבד המספר של התיקונים המותר, חשוב לשקול במהלך עריכת החוזה את הדרך שבה שינויים ינוהלו, את טווח הזמן שבו מותר לבקש זאת ממך ומה נחשב לבקשת תיקון. ההעדפה שלי: כל הבקשות לשינויים יישלחו ברשימה אחת סופית וגמורה. כל דבר נוסף, אפילו מייל שיישלח כמה ימים לאחר מכן עם משהו שנשכח או שהשתנתה לגביו דעתו של הלקוח, יתומחר לפי שעה. זו אולי נשמעת עמדה נוקשה מעט, אבל היא דואגת לכך שבשלב השינויים והתיקונים, לא יפנו אלי סתם. אלא יחשבו רגע טוב ובאמת על מה רוצים שאני אעשה.

7. לוח זמנים

קביעת לוח זמנים היא דבר קריטי. הלקוח הוא איש עסוק ויכול לקחת לו זמן לחזור אליך. הוא איננו מבין כמה עבודה נדרשת מצידו כדי להפיק אתר. כאשר הוא חוזר אליך לבסוף, הוא עשוי לצפות שתפנה מיד את שולחן העבודה שלך, ותשלים בזריזות את הפרויקט שלו. אבל אם הם עצמם דחו ודחו את הפרויקט באופן משמעותי (במשך חודשים או שבועות), הרי ניתן לצפות שבזמן זה לקחת לך פרויקטים חדשים. ייתכן שתצטרך לקבוע מחדש לוח זמנים וזמני הגשה חדשים עם הלקוח.

אם אתה מתחייב ללקוח שהאתר שלו יהיה מוכן בתוך טווח זמן מסוים, דבר זה יכול לבוא עם הבנות והסכמים על מה שהוא יצטרך מצידו לעשות כדי שאתה תוכל לעמוד בטווח הזמן הזה. תוכל לומר שהלקוח צריך להיות מסוגל לחזור אליך בתוך שבוע מרגע שפנית אליו, וכל זמן תגובה ארוך מכך- משמעו שהנחת את הפרויקט שלהם בצד והתחלת לעבוד עם לקוחות חדשים. כשהוא יסיים את התחייבויותיו האחרות, תוכלו לחזור לעבודה ולקבוע לוח זמנים חדש.

8. דרישות אחסון אתרים

לא כולם מבינים את הדרישות שוורדפרס צריכה כדי לרוץ באופן אופטימלי, או אפילו באופן כללי, ומה מהווה אחסון טוב או גרוע. אבטחה, קצב התנועה של האתר, ואפילו שירות לקוחות הם רק כמה מהדברים החשובים מאוד שצריכים להתייחס אליהם. אלה יכולים לקבוע כמה תמיכה אפשרי יהיה לתת ללקוח לאורך הדרך.

אמנם לא כדאי לנסות לכופף את הלקוח לבחור בשירות מסוים, אולם ניתן לנסות לתאר את הצרכים שדרושים כדי להזניק את האתר שלהם לאוויר, וכדי שהוא יעבוד בשבילם באופן אופטימלי.

9. תקלות מעבר

אנשים מתרגשים לעתים קרובות כאשר האתר שלהם נעשה מוכן לראות את אוויר העולם. אבל הם שוכחים שתהליך היציאה לעולם יכול להיות לא חלק לפעמים. במקרים שבהם מחליפים מאחסן, וצריך לכוון את שרתי ה-DNS למקום חדש, או לשנות את רשומות הדומיין, זה ייקח קצת זמן לרשומות הללו להתבסס. והשינויים הללו יכולות לפעמים להשפיע על המייל (אם המארח הקודם או החדש הוא גם ספק המייל).

אם זמן שבו האתר איננו זמין, הוא זמן שבו הלקוח מאבד קונים, כדאי להודיע לו על כך לפני שמתחילים. אם זה יהיה בחוזה, תוכלו גם לשחרר עצמכם מהאחריות להפסדים שעשויים להתרחש כתוצאה מכך.

חבל להיות הבנאדם שהלקוח מתרגז עליו כאשר דבר מסוג זה מתרחש. אפשר לראות את הנולד ולהכניס אזהרות לחוזה שסיטואציות כאלה עשויות להתרחש, ויכול לקחת זמן לסדר את העניינים. כל זאת בנפרד מהתקלות הרגילות הקלות לתיקון שעשויות לקרות כאשר מעבירים את האתר, כמו לינקים שבורים או כאלה המובילים לשרת הפיתוח, ווידג'טים שלא מופיעים כראוי ועוד דברים שעשויים שלא לעבוד אותו הדבר בסביבת שרת שונה, ועשויים לדרוש ניסוי וטעייה לאחר שהאתר עולה. ועוד הערת אגב, ייתכן שכדאי לשקול את עניין הטיפול בקבצי האתר הישנים שלא יהיו דרושים עוד. אחריות מי זו תהיה לגבות ולשמור העתקים של הקבצים הישנים הללו, באם הלקוח בכלל מעוניין בהם?

10. אבטחה

דיברנו על אבטחה בהקשר של דרישות המארח בחוזה, אבל ניתן להתייחס לכך בהקשר רחב יותר של מה מתרחש לאחר שהאתר עלה לאוויר. אם נדמיין לרגע שהלקוח שלנו מחליט לא לרכוש תכנית גיבוי לאתר שלהם, ונושא האבטחה איננו מטופל בחוזה. מאוחר יותר, מישהו פורץ לאתר. האם האחריות תוטל על בונה האתרים?

במקרה כזה ייתכן שהלקוח יחשוב כי זו האחריות שלכם לתקן ולעזור להם בחינם, כיוון שפרצו לאתר שאתם בניתם, והם איבדו את הכסף שהם השקיעו באתר. הם יכולים להאשים אתכם בפרצות האבטחה של וורדפרס שאינן באמת אשמתכם ובד"כ מתמודדים עימן בעזרת דברים כמו מערכת גיבוי וסיסמאות חזקות. אם אבטחה חשובה לכם, או שפשוט אינכם רוצים לנהל שיחות כאלה בעתיק עם הלקוחות, ייתכן שתרצו לבאר מספר נקודות הקשורות באבטחה בחוזה בניית האתר שלכם. או לפחות ליידע את הלקוח שזה נושא שהוא צריך להיות מודע אליו. למשל, לציין שכדאי שהלקוח ינקוט בצעדים הבאים:

  • שתהיה לו מערכת גיבוי מותקנת של וורדפרס, או שיהיה מודע לסיכונים הכרוכים בכך שאין לו כזו.
  • שיבין את החשיבות של סיסמאות חזקות, ויבין שאינכם אחראים אם פרצות אבטחה ייגרמו כתוצאה מכך שהם נותנים לכם סיסמאות כדי שתוכלו לעשות את עבודתכם.
  • שידעו שאתרים יכולים ליפול כאשר מעדכנים אותם, ושאתרי וורדפרס זקוקים לעדכונים מעת לעת.

ייתכן גם שתרצו לתת את התעריפים שלכם לביצוע עדכונים בעתיד או לתיקון אתרים שנפרצו.

11. תנאי תשלום

כדאי לשקול להכניס את תנאי התשלום באופן מדויק מאוד לחוזה שלכם. אפשר, למשל, לכתוב ש-50% מהתשלום נדרש כדי להתחיל את הפרויקט, ושהעלאת האתר לאוויר מותנית בהעברת יתרת הסכום. או בדרך אחרת שבה אתם מעוניינים.

ייתכן שגם תרצו לנקוב בלוח זמנים לתשלום. לדוגמא: התשלום סופי לא יאוחר מ-30 יום לאחר סיום הפרויקט. או אולי תרצו לסכם תאריך מראש, למקרה שהלקוח רוצה לעכב את הפרויקט, כדי להגן על תזרים המזומנים שלכם.

דרך אגב, אולי תרצו לנסח מדיניות החזרת כספים. משום שהעבודה שלנו מבוססת זמן, יכול להיות קשה להחזיר כסף ללקוח. יכול להיות כלול בחוזה הסבר על האם זה מותר ובאילו מצבים. אם הלקוח איננו אוהב את העיצוב שלך, האם זו סיבה מספקת בשבילו לקבל את כספו בחזרה? האם נדרשת סיבה פחות סובייקטיבית ויותר קשורה לתפקוד שלך? לדוגמא, אם אתה מאחר בסיפוק הסחורה?

12. הפסקת התהליך בשלב מוקדם והיעלמות הלקוח

אולי זה קצת עצוב, אבל לא כל הפרויקטים מגיעים לקו הסיום, מסיבות שונות ומשונות. לקוחות עשויים להחליט בחצי הדרך של הפרויקט שלהם שהם אינם מעוניינים עוד באתר, הם לא מרוצים ממך יותר, או שהם סוגרים את העסק שלהם. אתם עשויים לחלות, להחליט שהלקוח דורש דברים בלתי הגיוניים או למצוא עצמכם נאלצים לרדת מהפרויקט בשל סיבות אחרות. לעתים קרובות במקרים כאלה, לשני הצדדים יש טענות שיש בהן אמת אחד כלפי השני. במקרה של לקוחות מסוימים עולה שאלת התשלום.

ניתן להכניס סעיף לחוזה הנוגע למצב שבו אחד הצדדים נסוג מהפרויקט. מי חייב למי כסף בנקודה זו, ובאיזו דרך ניתן להעריך את שוויה של העבודה שנעשתה. אצל מי נשארים הקבצים? האם מותר ללקוח להשתמש, להעביר או לשנות את קבצי העיצוב? כמה זמן לאחר מכן רשאי הלקוח לבקש את כספו בחזרה, או את קבצי הפרויקט, בטרם ימחקו?

עוד דבר שניתן לדבר עליו בתחום זה, הוא מקרים של לקוח שנעלם. מה אם לקוח משלם על בניית האתר ומתישהו במהלך התהליך נעלם למספר חודשים. אינכם שומעים ממנו, ותוהים לעצמכם האם הם עומדים אי פעם לענות למיילים ולחזור לקבל את המוצר שלהם. במקרים כאלה, אתם עשויים למצוא את עצמכם במצב שדורש מעט חשיבה. אם, לדוגמא, הלקוח חוזר לאחר שנה ומבקש להמשיך את הפרויקט, הוא עשוי לגלות שהמחירים שלכם השתנו, העבודה שכבר עשיתם בשבילו עשויה להתיישן ולהיות בלתי שמישה. העובדים או קבלני המשנה שעימם עבדתם ושידעו את פרטי הפרויקט נעלמו זה מכבר, ועשוי להידרש תהליך של למידה מחדש.

יתרה מזו, יכול להיות שסיימתם כבר 90% מהעבודה, אבל קיבלתם תשלום רק על 50%.

מסיבות אלו, ייתכן שכדאי להתייחס לנושא זה ספציפית בעריכת החוזה. מה קורה במצבים שבהם לקוח נעלם באמצע התהליך, ובאילו תנאים ניתן לחדש אחר כך את העבודה. אם בכלל.

13. תהליך משפטי אפשרי

חשוב להעלות זאת ממספר סיבות. בין היתר משום שבארצות שונות (וגם בקבוצות תרבותיות שונות באותה הארץ) ישנן נורמות שונות לגבי השימוש במערכת המשפטית. יש מקומות שבהן זה נהוג יותר ויש מקומות שפחות. בתוך סביבת עבודה בינלאומית, שבה יכול לצאת לנו לעבוד עם לקוחות מארצות שונות, זהו עניין שכדאי להביא בחשבון.

אז ראשית, אם אתם והלקוח גרים בערים או בארצות נפרדות, הצד שיוזם תהליך משפטי יכול לבקש מהאחר להגיע עד אליו כדי להופיע בבית משפט. אתם לא תרצו להצטרך לטפל בנסיעות או להצטרך להוציא את הכסף הזה. אפילו אם תנצחו, ואחר כך תתבעו את כיסוי הוצאות הנסיעה שלכם מהתובע, האם אתם באמת רוצים לבזבז על כך את זמנכם? ואם אתם הצד היוזם, ומגיעים אליכם, האם אתם רוצים שיוכלו לתבוע דמי נסיעה מכם?

לא זו בלבד, אלא שהחוקים בארצכם ובארצו של הלקוח עשויים להיות שונים, ותצטרכו להחליט אילו חוקים יחולו על עניינכם. תוכלו להכניס זאת לתוך החוזה ולהחליט על כך מראש.

שנית, קיים הנושא של הערכת הנזקים שנגרמו. יש לזכור שחלק מהעבודה שלכם הוא עיצוב ושיווק, שניהם צורות אומנות. אמנות היא סובייקטיבית ולא קל להעריך את שוויה. אתם עשויים לגבות סכום מסוים על עבודתכם, והלקוח עשוי לטעון כי העבודה שעשיתם (או לא עשיתם), עלתה להם כסף, ולנסות לתבוע אתכם על סכום גבוה יותר מכפי שהם שילמו.

אז האם ערך הפרויקט יהיה קשור בזמן ובכסף שהושקעו בו, או בערך המדומיין של 'מה שהיה יכול להיות' כתוצאה מהצלחת הפרויקט? כדאי שדבר זה יהיה מנוסח מראש. אם הדברים לא מסתדרים בתקשורת ביניכם ואינכם מצליחים להגיע להסכמה, עד איזה סכום אתם רשאים לתבוע אחד מהשני, במקרה של מאבק משפטי?

שלישית, אתם כנראה לא תהיו מודעים לחוקים או לסטנדרטים האתיים הנוגעים לעולמם של הלקוחות שלכם. יכולים לקרות מצבים שבהם, מתוך בורות טבעית זו, הקמתם אתר שבו יש מידע שגוי או אפילו מוציא דיבתו של מישהו. ייתכן ששגיאת כתיב או ניסוח קלה, שעל משמעותה אינכם עומדים, חמקה מתשומת ליבו של הלקוח, הוא אישר את העלאת האתר ועכשיו שגיאה זו היא בעיה בשבילם, והם מנסים להניח את האשמה על סף הדלת שלכם.

אם אתם כמוני ולא מחבבים ויכוחים משפטיים, אתם לא תרצו לקחת חלק במהומה שעשויה להיווצר סביב משמעויות העולות מהתוכן של האתר שבניתם. ייתכן מאוד שתרצו להבהיר בחוזה שהיבט יחסי הציבור של האתר הם עניינו ואחריותו של הלקוח. לא שלכם.

כמה נקודות לסיכום

לא כל אחד קורא חוזים. וזה אולי הרגל מובן, אבל לא בריא כל כך. עדיף לדעת בדיוק על מה משלמים לפני שמשלמים. לכן, שתי המלצות:

לכתוב חוזה שכל אחד יכול להבין. לא כזה שצריך מומחה כדי לפענח אותו. אם צריך אחרי שמקבלים חוזה לשאול שאלות הבהרה אודות שפה משפטית, זה סימן לא טוב. לעתים קרובות, זה אומר שמישהו שכר עורך דין כדי שיכתוב לו חוזה "מקצועי" ועכשיו הוא עצמו לא מבין את משמעותו. הדבר מקשה על תקשורת ופוגע באמון בין הצדדים. ניתן לבקש מעורך דין שיבדוק את החוזה שערכתם, אבל ההמלצה הראשונה שלי היא שהכתיבה תהיה מובנת לכל קורא סביר מעל גיל 15.

להשתמש בגופן בגודל נורמאלי. רבים מהחוזים ערוכים עם גופן בגודל זעיר. שוב, עניין זה תורם לערפל תקשורתי ופוגע באמון. מדוע צריך להיות קשה לקרוא חוזה פשוט? אתם רוצים לעודד את האנשים לקרוא את כל פרטי החוזה כדי למנוע בעיות בעתיד. לכן יש חוזים. אם החוזה שלכם הוגן, אין כל סיבה להתחבא מאחרי אתיות קטנות.

אתם מוזמנים להוסיף את תגובותיכם והערותיכם אודות דברים נוספים שכדאי להתחשב בהם כשעורכים חוזה בניית אתר וורדפרס. ייתכן שלמדתם דברים בדרך הקשה, שמישהו יכול ללמוד בדרך הקלה ותוכלו לשתף אותם עימנו. דבר זה יוכל לעזור לכולנו. בהצלחה לכולנו!

שיתוף

מאמרים נוספים

Scroll to Top