חשיבות תוכנית עסקית לבניית אתר

תוכנית עסקית

תוכנית עסקית איננה מיועדת רק לבעלי עסקים או ליזמים המבקשים לגייס הון ממשקיעים ולשם כך מציגים בפניהם את הרעיון על גבי מסמך מפורט. היא מיועדת גם עבור מי שמעוניין לבנות אתר אינטרנט, ולצורך העניין לא משנה אם מדובר באתר תדמיתי לעסק, בחנות אינטרנטית או בפורטל היכרויות מקוון. תוכנית עסקית אסטרטגית יכולה לסייע לכם למקד את כלל מרכיבי האתר, תוך שימת לב למגוון גורמים סביבתיים כגון איומים או הזדמנויות, על מנת להצליח ליצור את האתר הטוב ביותר האפשרי.

תוכנית עסקיתלפני בניית האתר, בונים לו תוכנית עסקית

הצעד הראשון שעליכם לבצע בהכנת תוכנית עסקית לאתר הוא להכיר אותו לעומק. אם מדובר באתר לעסק קיים, חשוב לדעת הכל אודות תולדותיו והאנשים המפעילים אותו, וכמובן על המוצרים או השירותים המוצעים בו. אם מדובר באתר אחר, חשוב להבין את הרעיון המרכזי, מאפייניו ומטרותיו.

לאחר מכן עליכם לכתוב תקציר מנהלים, בו יבואו לידי ביטוי החזון העסקי והצהרת הכוונות של האתר. בחלק זה יש לכלול את המטרות שלשמן מוקם האתר, לסקור את קהל הלקוחות אליו האתר מתוכנן לפנות ואת התכנים המרכזיים שיופיעו בו.

נושאים נוספים שיש לכלול בתוכנית העסקית על מנת שהיא תוכל להתוות עבורכם את הדרך ולתת לכם תחושת שליטה בתהליך הם כדלקמן:

• סקירה של אתרים מתחרים ומשלימים, על יתרונותיהם וחסרונותיהם
• סוגי התכנים שיעלו לאתר, כולל תמונות או סרטונים
• עלויות אחסון צפויות של האתר, וכן עלויות תחזוקה שוטפת
• צפי לתדירות העדכון של האתר
• דרכים אפשרויות לקדם ולשווק את האתר
• איפיון כללי של מבנה האתר, כמה עמודים אמורים להופיע בו ומהו ייעודם
• מהן הדרכים בהן ניתן יהיה ליצור קשר עם העסק
• כמו כן מומלץ להוסיף לתוכנית העסקית גם את תיאור בעלי המקצוע שיטפלו בניהול, עדכון ותחזוקת האתר, תוך פירוט האחריות של כל אחד מהם על חלקו בתהליך.

יתרונות התוכנית העסקית לבניית אתר

כפי שצוין לעיל, תוכנית עסקית היא מעין מפה הסוקרת את המטרות, דרכי הקידום והשיווק, המוצרים, השירותים והגדרות התפקידים של כל המעורבים בהקמה ובתחזוקה שלו. 

אולם בנוסף לכך, תוכנית עסקית לאתר אינטרנט מאפשרת לבעל האתר לבחון את כל ההוצאות הכרוכות בפרוייקט, מן הציוד הנדרש ועד למספר העובדים; וכן להשוות בסופו של התהליך את צפי התוצאות של האתר אל מול ביצועיו בפועל, על מנת לבחון האם הושגו המטרות שלשמן הוא הוקם מלכתחילה.

שיתוף

מאמרים נוספים

Scroll to Top